تبلیغات
☀نهمین آفتاب☀ - القاب و کنیه های امام نهم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
مهمترین لقب امام نهم(ع)،(جواد) است. ایشان از بس بخشنده و سخاوتمند بوده است و اگر سائل و نیازمندی به درب خانه امام می آمد ناامید بر نمیگشت. به همین علت در بین مردم به (جواد) معروف شده اند.
لقب مشهور دیگر آن حضرت،(تقی) است. به علت پرهیزکاری امام، این لقب به او داده شده است.
علاوه بر این القاب،لقب های دیگری مانند: قانع، نجیب، رضی، متوکل، مختار، متقی، زکی، منتخب، مرتضی، عالم والله النور الساطع داشته اند.
گفتیم که مشهورترین لقب امام نهم (ع) جواد است. بزنطی روایت کرده است که :امام رضا (ع) در نامه ای که به امام جواد (ع) نوشته به این نکته اشاره فرموده اند: در ادامه مطلب

... هر گاه بیرون می روی درهم و دینار همراه خود بردار تا هرکس از تو درخواستی کرد به او چیزی ببخشی و مردم از خیر تو بهره مند شوند و با ببخش هایت خوشحال شده و دوستدارت شوند. جواد عزیزم! اگر عموهایت از تو چیزی خواستند به هر یک کمتر از 50 اشرفی و اگر عمه هایت از تو در خواستی کردند به هر کدام کمتر از 25 اشرفی نبخش! اگر بیشتر خواستی بدهی نیز خود دانی. و بدان که هر گاه چنین بخشنده شوی حق تعالی مرتبه تو را بلند گرداند و تو محبوبو خویشان می شوی، پس همواره به انفاق و بخشش مداومت کن و از فقر و تهی دستی هم هراس نداشته باش.
علی بن عیسی اربلی هم نقل کرده است که : امام جواد (ع) سرور بخشندگاه و مصداق کامل بخشندگی و کرامت بود.

در میان اعراب مرسوم است که وقتی بخواهند به کسی احترام بگذارند،او را با کنیه صدا می زنند. کنیه امام نهم (ع) ابو جعفر بوده است و برای اینکه با امام باقر(ع) که کنیه ایشان هم ابوجعفر بوده است اشتباه نشود به ایشان،ابوجعفر ثانی می گفته اند.
طبقه بندی: داستانی از زندگی ، 
برچسب ها: القاب امام نهم، کنیه امام نهم، القاب امام جواد، کنیه امام جواد، لقب های امام جواد، علت لقب امام جواد، علت لقب تقی به امام نهم،  

تاریخ : دوشنبه 20 آذر 1396 | 09:28 ب.ظ | نویسنده : وروجک بامزه | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.